teisipäev, september 25, 2007

Kodumaist kasutuskogemust: Garmin eTrex




Kuna Postimehe kõik lisad siiski veebi ei jõua (või ei suuda ma neid kõiki sealt üles leida?), siis siinkohal autori lahkel loal üks kunagine odavama otsa käsiGPS-i tutvustus. Ehk pakub huvi mõnele, kel plaan vastavat sorti riistapuu hankida, enamus infot on loodetavasti ajakohane ka praeguste, uuemate versioonide korral.

Mõned aastad tagasi seostusid väljendiga “GPS-seade” pigem Tom Clancy põnevikest pärit eriüksuslaste kõrgelt salastatud eriseadmed, kui et midagi tavalist ja igapäevast. Nüüdseks on aga aeg edasi läinud ning tänu tehnoloogia pidevale arengule on muutunud nii taoliste seadmete sortiment laiemaks kui ka hind tavakodanikule vastuvõetavamaks. On olemas GPS-e, mida saab kasutada vaid ainult koos arvutiga; on olemas selliseid seadmeid, mis nii disaini kui funktsionaalsuse poolest mõeldud metsadesse ja mägedesse kaasavõtmiseks; on ka seadmeid, mis võimaldavad mänge mängida (jah, kuidas oleks mängida vana head “ussimängu” nii, et ussi liigutamiseks pead ise maastikul õiges suunas liikuma?); on olemas ka selliseid GPS-e, mis mõeldud eeskätt autoga ringi liikujaile. Kõikvõimalikke ärilisi lahendusi laevade-lennukite-autode asukohtade määramiseks ei hakka isegi siinkohal üles loetlema, vaid vaataks alustuseks hoopis käsi-GPSide hinnaklassi alumisse otsa – mida on pakkuda hinnaklassilt 2500 krooni piirimaile jääval Garmin eTrexil.

eTrexi disain viitab sellele, et on tahetud luua lihtne seade, mida oleks võimalik ka ühe käega hallata. Kuna kõikvõimalike korpusel asuvate nuppude arv on viidud vaid viieni, kaks ühel ja kolm teisel küljel, siis on see ka täiesti reaalne. Korpuse tagumine osa ning küljed on kaetud kummitaolise ainega, mis peale veekindluse tõstmise vähendab tunduvalt tõenäosust, et näiteks vihmasajus või mõnes muus vesises olukorras GPS käest plehku paneks. Tagumise osa kummikate võimaldab ühtlasi asetada eTrexi auto armatuurlauale, ilma et ta sealt kohe maha libiseks. Tõsi, järsud kurvid tuleb sellegipoolest selleks ajaks siis unustada. Eraldi keeletaolise kattega on ühtlasi kaetud seadme ülaosas asuv laadimiseks-andmeühenduseks mõeldud pistik

Andmeühenduseks on Garmini poolt välja pakkuda ametlikult vaid arvutis COM-porti ühenduv kaabel, seega näiteks uuemate sülearvutite omanikel läheks sel juhul vaja ka eraldi üleminekut USB-pistikusse. Muidugi võivad huvilised leida välismaistest internetipoodidest ka kaabli eTrexi ühendamiseks otse USB-pistikusse; jootekolbiga sinasõber olijad saavad aga vajadusel käepäraste vahenditega ka ise omale sobiva kaabli valmis meisterdada. Taoline tegevus aga pole just soovitatav, kuna eksimuse korral võite oma seadme lihtsalt ära rikkuda ja garantiiremonti pöördumise võib suure tõenäosusega samuti heaga ära unustada.

Saadaval on ka andmekaabel koos toitejuhtmega, mille puhul on korraga võimalik näiteks saada GPS-ile toidet auto sigaretisüütajast ja ühtlasi ka ühendada seade (süle)arvutiga. Toitejuhtme puudumise korral saab eTrex toidet kahe AA-patarei (või vastava aku) abil, kestvuse poolest on saavutatud siiski paremaid tulemusi patareidega (Garmin ise pakub eTrexile alkaline-patareide kasutamise korral tööajaks kuni 22 tundi) . Patareide sisestamiseks pole vaja ei kruvikeerajat ega teravaid küüsi – piisab vaid tagaküljel asuva liblikvõtme poolest pöördest. Ilma patareideta kaalub eTrex üllatavalt vähe – kui tõmmata paralleel telefonidega, siis on tal oma 150 grammiga kaalu küll pisut rohkem kui Nokia populaarsel mudelil 3110, kuid siiski vähem kui kunagisel müügihitil 5110.

Asukoha määramiseks minimaalse kolme satelliidiga suutis eTrex ühenduse luua suhteliselt kiiresti – juhendi järgi kulub tal selleks peale pikemat väljalülitatud olekut keskmiselt 45 sekundit - meil õnnestus keskmine tulemus saada isegi 35 sekundi piirimaile. Tõsi, ainult kolme satelliidi puhul pole asukoha määramise täpsus just kõige suurem, jäädes poolesaja meetri raadiusesse; kui aga infot vahetatakse maksimaalse 12 satelliidiga, küünib täpsus 5-6 meetrini. Samas on lisaseadmetega võimalik tootjafirma kinnitusel saada isegi selle mudeliga ka kuni ühemeetrise täpsusega koordinaate.

Lagedal maastikul ja ka madalamate majadega piirkonnas ei olnud eTrexi asukoha määramise täpsusele mingeid etteheiteid, ca 50-kilomeetrise reisi puhul suutis ta vaid paar korda salapärastel põhjustel “leviauku” sattuda; tiheasustusega (kesk)linnas või kitsamal metsateel liikudes tekkis aga GPS-il satelliitide vähesusest tingituna suurem eksimus.
Üheks suuremaks erinevuseks, võrreldes kallimate mudelitega, on eTrexil baaskaardi kuvamise puudumine, mistõttu tasub suurema eksimisohu korral kaart lisaks kaasa võtta, kas siis digitaalselt arvutiga või paberkujul. eTrex on aga suuteline näitama oma ekraanil läbitud teekonda ning ühtlasi ümbruskonnas asuvate pidepunktide (ingl. k. waypoints) suhtelist asukohta sinust. Antud vaate skaalat on samuti võimalik muuta, seda siis viiekümnest meetrist kuni 1200 kilomeetrini. Pidepunkte saab ka ise GPS-i sisestada, nii käsitsi kui andmekaabli olemasolu korral ka arvutist; GPS-i ja arvuti omavaheliseks suhtluseks on saadaval nii tasulist kui tasuta tarkvara. Suurema punktikoguse korral tasubki lasta sisestamine arvutil ära teha, kuna käsitöö osutub üllatavalt aegavõtvaks, ning seda just soovides igale pidepunktile ka mingit iseloomustavat tähist-nime panna – iga tähe sisestamiseks antakse ette tähtede ja numbrite jada, kust siis üles või alla liikudes õige täht valida tuleb. Tegelikult saab leppida ka seadme enda poolt automaatselt pakutava nimega, kuid kuna sisestavate punktide maksimaalseks hulgaks on 500, võib lõpuks neis orienteerumine üsnagi peadmurdev olla.

Lisaks oma läbitud teekonna ja pidepunktide kuvamisele saab eTrexil lasta arvutada ka mitmesugust huvitavat (ning vahel ka vajalikku) statistikat oma retke kohta: hetke-, maksimaalset ja ka keskmist kiirust; asimuuti, odomeetrit ja muudki. Kuvatavaid infoväljasid saab navigatsioonivaates kiirelt “üles” ja “alla” klahvidega muuta, võimdaldades nii tutvuda vajaliku infoga.

Kokkuvõtteks võib öelda, et hoolimata kaardikuvamise puudumisele ning must-valgele ekraanile on Garmini tootevalikus käsi-GPSide hinnaklassi alumisse otsa kuuluv eTrex igati oma hinda väärt. Tiheasustuses ning paksemas talvises metsatukas tekkis küll “leviauke” ning täpsuse vähenemist, kuid siinkohal tasub igaühel eelnevalt pisut järele mõelda, kas ja kui tihti taolises olukorras ainult tehnikale lootma jäämist ette tulla võib.

Kesklinnas tekkis kerge erinevus eTrexi (punane jälg) ning kontrollseadmena
kasutusel olnud Garmin GPS 60 (sinine jälg) asukoha määramise täpsustes


















Äärelinnas kahel GPS-il märgatavat erinevust täpsuses ei täheldanud,
tähelepanu juhiks siiski ringteele, kus eTrex pisut trajektoori “lõikas”









Shaun, the Sheep




esmaspäev, september 24, 2007

Kitarri häälestamiseks vabavara


Pigem väikeseks meeldetuletuseks endale: Audio Phonics Guitar Tuner on parima funktsionaalsusega (ja samas algajale arusaadav) kitarrihäälestamise vabavara, mida õhtu jooksul leida suutsin. Kui ühtegi muud vahendit ei ole, siis peab tehnika pilli häälde seadmisel appi tulema.

Ning esimeses tunnis nägin õppijate nimekirja - Käbiküla Eesti kohaselt oli seal nii rohkem kui vähem tuttavaid nimesid.

Et siis mida, analüütikud?

reede, september 21, 2007

Suvest, seiklusest ning autoorienteerumisest



Rajaajaja on nüüd lõpuks ometi omale uue kuue selga saanud ning võib julgelt avalikkuse ette astuda. Daamid ja härrad... siit nad tulevad.

Aga miks selline pealkiri? Sest nemad on just need, kes muuhulgas korraldavad nii Igamehe Suveseiklust, seiklusportaali seikleja.ee kui ka autoorienteerumise karikasarja.

kolmapäev, september 19, 2007

Vilespillispämm

esmaspäev, september 17, 2007

Nädalavahetusest Soomes

Peale meeldivat nädalavahetust meie põhjanaabrite juures jääb üle vaid nentida: Tallinn on Helsingi kõrval üks paras pommiauk.

reede, september 14, 2007

Nõukogudeaegseid postreid



Näha saab siit ning seda koos ka mõningase taustaselgitusega. Ja tänud Tehnokratile sinna juhatamast.

Logomotto

esmaspäev, september 10, 2007

Tallinna esimene kummitempel

T.H.I. hoiatas kevadel riigikogulasi kummitempliks muutumise eest... aga nagu selgub, vähemalt Tallinna linnas on sellised muutused juba toimunud.

laupäev, september 08, 2007

Kas me sellist...

... jalgpallireporterit tahtsimegi, kes teatab, et "0:2 seis polegi nii väga hull"? Et kui me just 1:7 lakki ei saa, siis ülejäänu on juba täitsa kenake. Ja mis mõte on alles teise poolaja teisel lisaminutil Reim platsile tuua? Müstika... kui just Jenseni-poisil pole lihtsalt plaani teda hüperinternatsionaaliks teha.

Aga jah, ju me siis tõesti oleme hetkel võimelised vaid Andorra, Fääri saarte ning Vatikaniga nagu võrdne võrdsega mängima. Tegelikult Vatikaniga läheks vist ikka keeruliseks, kuna (ka) jalgpallijumal on nendega ühes mestis.

Luigelaadal käidud

Selleks korraks siis tallinlastele põllumajanduse tutvustamise üritusel käidud. Linnalastele näidati lambaid ja lehmi, talunikud käisid omakorda känguruid ning jaanalinde uudistamas... rahulolu missugune. Ja Eesti kaitsejõud olid astumas esimest sammu isemajandamise teel ning müüsid sõdurisuppi viieteistkümneka eest.

Oleks tahtnud õunu osta, moosi-koogi-söögi jaoks... aga hoolimata väidetavast lõunaosariikide õunauputusest olid nende hinnad kosmilised. 350 krooni kümne õunakilo eest on ikka sutsuke liiga palju. Samas, kui on ostjaid siis miks mitte ka selle hinna eest müüa - ning ostjaid oli lausa väikese järjekorra jagu. Huvitav, kas näiteks Hauka laadal oleks samuti samad õunad sama hinna ja järjekorraga... või on asi tallinlaste kõrgemas sissetulekus? Krt seda teab... Vähemalt saime igasugu muud nassvärki - singist sibulateni. Ahjaa, üks hinnakild veel - palmikusse punutud sibulate kilo on 35.- aga lahtist sai sama müüja käest 20 eest. Käsitöö maksab :)

Ning üle pika aja oli aega ja tahtmist raamatut lugeda ning ka sobivalt põnev raamat käepärast - Jean-Christophe Crangé "Purpurjõed". Kahe päevaga sai alla neelatud. Omal ajal jäi film nägemata - ongi hea tegelikult.

reede, september 07, 2007

kolmapäev, september 05, 2007

Otepääl jäeti neli esimest kohta välja andmata?



Täna Otepääl alanud suvebiatloni maailmameistrivõistlustel lõpetas meeste parimana neljakilomeetrise laskejooksu sprindivõistluse Roland Lessing, kes jooksis välja viienda aja."

Neli esimest kohta jäeti välja andmata? Või olid seekord hoopis naised meestest kiiremad?

esmaspäev, september 03, 2007

Minigrip-kilekoti kasutegur

Kuidas kirjutada uudisele sobivat pealkirja?

Ei oska minagi seda öelda. Aga näiteks selle uudistevoo abil on vähemalt võimalik jälgida, kuidas pealkirjade valik Äripäeva töömesilastel sujub.

TOM vs TSA

TOM - Täna Otsustan Mina
TSA - Täna Saab Ansip


pühapäev, september 02, 2007

Esimese koolipäeva eri: teaduslikust mõtteviisist

Istuvad matemaatik ja bioloog kenal suvepäeval välikohvikus ja rüüpavad kohvi. Nende vastas asuvasse majja sisenevad kaks inimest. Mõne aja pärast avaneb maja uks ning kolm inimest väljuvad. Mõlemad teadlased jälgivad toimuvat huviga.

"Selge! Toimus paljunemine!" mõtleb bioloog.
"Kui sinna majja veel üks inimene siseneb, on seal kokku null inimest," mõtleb matemaatik.

laupäev, september 01, 2007

Lehva-lehva soome telekanalitele

Järelhüüdeks veel tundmatu televaataja poolt jäädvustatud killukesed viiekümnest aastast soome telega: