/Pisut taas juttu "sinise suitsu" teemal, ehk siis (enam-mitte-nii-väga-uuest) tehnikast. Kunagi ilmunud ka Arvutikasutajas./
Mobiilimaailmas on viimasel ajal üha tavapärasemaks muutunud kõikvõimalike nuppude ja klahvide asendumine puutetundliku ekraaniga. Arvutitööstus on selles osas tunduvalt konservatiivsem ning vähemalt laiatarbetoodangus pole klaviatuuride kadumist veel silmapiiril näha. Seda väidet kinnitavad ka igati Logitechi tootevalikusse tekkinud kaks uut klaviatuuri – üks valgustatud ning teine juhtmevaba – mida nüüd üle vaatama asumegi.
Valgustatud klaviatuur kannab originaalkeeles nime „Illuminated Keyboard“, mis maakeeli lahtiseletatuna tähendab, et klahvide alla on paigutatud valgusdioodid, mille põlemise tugevust saab siis vastavalt soovile reguleerida. Milline on aga esmamulje? Stiilne – nii klaviatuuril paiknevate tähekujude šrift kui ka kasutatud värvilahendused mõjuvad hästi; oma osa lisavad veel ka läbipaistev klaviatuuriäär ja alumisele kitsale ribale toodud infotulukesed. Õhuke – klaviatuuri kõrgeim punkt asub lauast vaid napi sentimeetri kõrgusel. Vastupidav – olles küll õhuke, on ta siiski piisavalt jäik, et ühest otsast ülestõstmine ei tekita pooleksmurdmise hirmu.
Ka kirjutamise poolest on antud Logitech oma hinda igati väärt – PerfectStroke-nimeline tehnoloogia suudab klahvi vajutamisel näpule just õiges koguses tagasisidet anda, nii et kirjutamine kulgeb selle abil igati sujuvalt. Kahjuks oli testimisel kasutada ainult US-paigutusega klaviatuur, mistõttu ö-de, ä-de ja muude „kohalike“ tähtede asukohad tuli kirjutamisel mälu järgi üles leida.
Omaette äramainimist tasuvad ka klaviatuuri ülemises reas paiknevad eriklahvid, mille abil saab nupuvajutusega käivitada kas oma e-posti klienti, veebibrauserit, muuta helitugevust või väljastada CD-plaati. Paraku avanevad need lisavõimalused vaid Windows XP või Vista omanikele; tavalise (valgustatud) klaviatuurina töötas see mudel aga ka vanema Windows 2000-ga.
Kui me nüüd võtame ette teise Logitechi klaviatuuri, juhtmevaba diNovo (ametliku nimega „diNovo Keyboard for Notebooks“), siis on kohe näha, et tegemist pole küll päris valgustatud klaviatuuri kaksikvennaga, kuid tegemist on siiski piisavalt lähedaste sugulastega – mõlemad kasutavad kasutajasõbralikku PerfectStroke-tehnoloogiat, ühtivad osad disainielemendid, samuti kattub enamus eriklahvide funktsionaalsusest ja kujundusest. Kahjuks sarnanevad nad mõlemad ka selles omaduses, et täisfunktsionaalsust pakutakse alates Windows XP-st, kuid õnneks on ka diNovo tavalise juhtmevaba klaviatuurina vanemategi operatsioonisüsteemidega kasutatav. Ning juhtmevabadus oli muljetavaldav – ka kümnekonna meetri kauguselt (kuigi silm küll enam ekraanile kirjutatavat ei seletanud) oli võimalik arvutisse teksti sisestada.
Kui värvilahendus ja juhtme puudumine kõrvale jätta, siis kolmandaks suuremaks väliseks erinevuseks on diNovol tema kõrgus – kuid sellest hoolimata jääb kõrgeim koht ikkagi alla kahe sentimeetri kaugusele lauapinnast. Selles suunas mõõtude kasvu põhjustab eeskätt akude moodul, kus neli AAA-patareid suudavad klaviatuuri toita väidetavalt kuni 3 aasta jooksul.
Mida aga kokkuvõtteks võib öelda? Eeskätt seda, et mõlema klaviatuuri puhul on tegu stiilse välimuse ning suurepärase kasutatavusega. Sihtgrupi poolest tunduvad mõlemad aga liikuma rohkem sülearvutite klaviatuuriasenduse suunas – lauaarvutite puhul tavaliselt klaviatuurijuhtmetest suurt probleemi ei teki ning samuti töötatakse reeglina nendega ka sellise valgusega kui klaviatuuri taustavalgus eriti suurt rolli ei oma.
teisipäev, juuli 07, 2009
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar