kolmapäev, november 11, 2009

Asus P750

Täiesti ootamatult avastasin oma postkastist saadetud kirjade hulgast selle kirjatüki, kus eelmise aasta esimeses pooles olen arvustanud Asuse P750 nutitelefoni. Mäletan, et uurisin seda tookord ühe teise kirjatüki raames... aga et eraldi täitsa jutt tehtud sai - võta näpust. Aga igatahes nii mõned kuud tagasi uut telefoni otsides jäi mu pilk sellelesamale mudelile pidama. Ja kui ülevaate kirjutamise ajal oleks selle mudeli eest pidanud välja käima ca 9000 krooni, siis ostmise hetkel (ja tegelikult isegi praegugi veel) on seda võimalik saada nii 3500 krooni eest. Pluss-miinus mõned sajad kroonid, olenevalt tarnijast. Ehk peakski nüüd millalgi seda ülevaadet uuendama?

-----

Asus reklaamib oma P750 nutitelefoni kui toodet, mis “lubab kasutajal tõeliselt maailmaga ühenduda”, tuues välja sellised märksõnad nagu neljasageduslik (GSM 850/900/1800/1900), WiFi, Bluetooth, USB ja GPS. Kas aga nendest piisab, et olla peamiselt siiski äriklassile suunatud toode ning kas on kõik need võimalused ka töökindlalt ning mugavalt koostööd tegema saadud?

Nagu ikka, kõigepealt paar sõna kasutusjuhenditest – sest mida rohkem funktsionaalsust telefon sisaldab, seda suurem on ka tõenäosus, et tuleb ühel või teisel juhul kirjasõna poole pöörduda. Ning funktsioone P750-l jagub, seda võib järeldada kasvõi ainuüksi kiirjuhendi mahukusest – ca 50 lehekülge õpetusi. Täismahus juhend on veel kolm korda mahukam, kuid mõlemad on kahjuks ainult inglisekeelsed.

Asuse nutitelefoni kätte võttes ei tekita see erilisi emotsioone – uuemate telefonide puhul juba standartseks muutunud 240x320 piksline puutetundlik ekraan, selle all rida hõbedaseid kiirvalikuklahve ning selle all omakorda numbriklahvid koos kõne vastuvõtmise ja lõpetamise klahvidega. Ühelt kiirvalikuklahvilt leiab tuttava lendava akna kujutise – jah, operatsioonisüsteemiks on P750-l Windows Mobile 6.0 Pro – ning stardimenüü avamine on ka siin võimalikult lihtsaks tehtud. Lisaks on veel ühel küljel eraldi nupud kerimiseks ja häälmärkmete kiirsalvestuseks; teisel küljel telefoni sisse-välja lülimiseks ning ekraanilukustuseks kasutatav liugur, kaamera päästik ja microSD mälukaardi pesa; alumises ääres mini-USB pesa ning 2,5mm pistik kõrvaklappide ühendamiseks. Ehk siis on olemas kõik see, mida ühelt nutitelefonilt oodata oskad – ei midagi rohkem, ei midagi vähem. Tõsi, üllatav oli asjaolu, et mälukaardi pesal puudus kate, jättes selle avatuks nii võimalikule tolmule kui ka näiteks taskus hoidmise korral seal asuvale peenrahale.

Mis aga P750 puhul positiivses mõttes üllatas, oli müügipakendiga kaasasoleva lisavarustuse hulk, mis praktiliselt välistab vajaduse mõne vajaliku lisavidina tarbeks eraldi poodi minna. Tavapärased USB-kaabel, laadija, nahast vutlar? Olemas. Autolaadija telefonile? Ka olemas. Auto armatuurlauale hoidik koos kinnitusega? Seegi on kohe kaasas.

Kui nüüd vaadata telefoni sisemusse, siis võib nentida, et ka tarkvara poolest on telefon rikkalikult varustatud. Iseasi muidugi kui tihti võib tekkida vajadus näiteks kuvada korraga ekraanil kellaaega viies erinevas riigis – aga järelikult on ka selle võimaluse järele nõudlus olemas. Asisema poole pealt on aga mobiilset kontoritarkvara, rakendused sünkroniseerimiseks, suhtlemiseks, RSS-voogude jälgimiseks ja ka paljudeks muudeks võimalusteks. Eraldi tooksin veel välja WorldCard Mobile Reader’i nimelise rakenduse, mis on mõeldud visiitkaartide pakkide all ägavatele ärimeestele – programm võimaldab visiitkaardid sisse skännida ning seal paiknevad andmed automaatse tekstituvastuse abil telefoni kontaktideks lisada. Eestikeelselt kaardilt jäi küll visiitkaardil paiknenud nimi ja amet tuvastamata, kuid ingliskeelselt kaardilt loeti välja kõik vajalik ja salvestati ka korrektselt kontaktiks.

Nagu Asuse reklaam lubab, õnnestub ka tegelikkuses ühenduda kõikvõimalike võrkude ja seadmetega – eraldi tooksin välja üllatavalt heal tasemel oleva WiFi-võrkude haldusprogrammi, mis võimaldas üsnagi detailsel tasemel nii näha infot kasutatava võrgu kohta kui ka seadistada ja veadiagnostikat teha. GPS-seadmega oli kaasas kaks rakendust – Location Courier ja Travelog. Esimene neist võimaldab SMS-lühisõnumi abil saata oma koordinaate korraga kuni viiele inimesele ja seda siis kas käsitsi või automaatselt teatud ajavahemike tagant; Travelog aga salvestab liikumise jälge, võimaldades sedasi läbitud trajektoori hiljem näiteks Google Earthi abil vaadata. Kahjuks polnud P750-ga kaasas ühtegi kaardirakendust, kuid näiteks Nutimapi abiga saab ka selle probleemi lahendatud ning asukohatäpi kaardile.

Multimeedia poole pealt saab kasutada tavapärast muusikafailide kuulamist ja pildistamist – kumbki osa ei hiilga millegi erilisega, kuid eesmärk saab mõlemal juhul täidetud. 3-megapiksline kaamera ei oma küll välklampi, kuid see-eest on seda võimalik üsna laias variatsioonis seadistada; lisaks on olemas esiküljel ka teine kaamera videokõnede tegemiseks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Asus P750 on täpselt selline, nagu ühelt töövahendilt oodatakse – lihtne, funktsionaalne ja töökindel. Ta ei ürita kasutajat millegi silmipimestava ja revolutsioonilisega üllatada, kuid võimaldab probleemivabalt tööasjadega hakkama saada – ja see on peamine.

Kommentaare ei ole: